اتصال به شبکه نیروگاه هفت مگاوات خورشیدی کرمانشاه به مرحله اجرا رسید

۲۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۵:۱۳ کد : ۵۳۷۹ تاپ خبر پژوهشی
تاییدیه طرح اتصال به شبکه نیروگاه ۷ مگاوات خورشیدی کرمانشاه با همکاری بین واحدی، فی مابین سازمان جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه از طرف شرکت برق منطقه¬ای غرب کشور ابلاغ شد
اتصال به شبکه نیروگاه هفت مگاوات خورشیدی کرمانشاه به مرحله اجرا رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خواجه الدین طوسی انجام مطالعات اتصال به شبکه نیروگاه 7 مگاوات خورشیدی کرمانشاه که طی قرارداد همکاری بین واحدی، فی مابین سازمان جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه آغاز شده بود، با اخذ تاییدیه طرح اتصال به شبکه و تایید مطالعات مربوط به آن از طرف مدیریت شرکت برق منطقه¬ای غرب کشور، به پایان رسید.

مطالعات این طرح به همت گروه پژوهشی تولید برق تجدیدپذیر سازمان جهاد دانشگاهی خواجه و با مساعدت‌های موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه  انجام شد و با اخذ مجوز اتصال به شبکه نیروگاه، قرارداد فروش تضمینی برق (PPA)  امکان عقد قرارداد با ساتبا فراهم شد.

همچنین اتصال به شبکه یکی از بخش‌های مهم نیروگاه‌های خورشیدی بزرگ است و نیازمند اخذ مجوزهای لازم، جهت اخذ این مجوزها باید مطالعات و شبیه‌سازی‌های گوناگونی از طریق نرم افزارهای مورد تایید شرکت های برق منطقه ای، جهت اتصال نیروگاه خورشیدی به شبکه سراسری برق صورت گیرد. پروانه ساخت نیروگاه و مجوزهای مربوط به زمین و محیط زیست قبلا اخذ شده است.

گفتنی است؛ ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان است و با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق‌رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌ونقل، نگهداری و عوامل مشابه است. در بسیاری از قسمت‌های ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی است. استان کرمانشاه به دلیل میانگین نسبی دمای هوای پایین و انرژی تابشی بالای خورشید، یکی از بهترین شهرهای ایران جهت احداث نیروگاه خورشیدی است.