پژوهشی - آرشیو

عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی مطرح کرد؛

بومادران؛ گیاهی برای دفع سنگ کلیه

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی دکتر طیبه شاهی گفت: بومادران با نام علمی Achillea wilhelmsii C.koch. که با نام الف ورقه، هزار برگ نیز شناخته می شود، گیاهی است با طبیعتی گرم و خشک.

ادامه مطلب
توسط پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی؛

کنفرانس علمی «فیتوتراپی بیماریهای پوستی» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، در این وبینار که با سخنرانی دکتر فراز مجاب، استاد دانشکده داروسازی و عضو انجمن علمی متخصصین علوم دارویی ایران، برگزار شد، به گیاهان دارویی موثر بر بیماریهای پوستی پرداخته شد.

ادامه مطلب

دوره‌های آموزشی صابون و کرم‌سازی گیاهی در جهاددانشگاهی اردبیل برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشکاهی اردبیل، مهران اوچی اردبیلی با بیان این که این دوره‌ها با هدف مهارت‌آموزی برای کارجویان به ویژه بانوان خانه‌دار برگزار می‌شود، افزود: این دوره‌ها با در نظر گرفتن شرایط کرونایی و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد و در تلاش هستیم تا به صورت تضمینی اجرا شود.

ادامه مطلب
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بازدید از پژوهشکده فناوری‌های زخم جهاددانشگاهی:

جهاددانشگاهی یک استثناست که باید به‌قاعده تبدیل شود

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران دکتر سعید جلیلی نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(سه‌شنبه ۲۵ آبان ماه) با همراهی دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر مسعود حبیبی رییس سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران از پژوهشکده فناوری‌های زخم و ترمیم بافت جهاددانشگاهی(یارا) بازدید کرد.

ادامه مطلب
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تشریح کرد:

مهمترین اقدامات پژوهشکده گیاهان دارویی برای کنترل بیماری دیابت با استفاده از گیاهان دارویی/ورود یک داروی ضد دیابت به بازار در آینده نزدیک

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان رییس این پژوهشکده در خصوص بیماری دیابت عنوان کرد: دیابت از جمله بیماری های مزمن است که به دلیل کمبود یا کاهش عملکرد انسولین موجب افزایش میزان قند خون و اختلالات متابولیسمی می شود.

ادامه مطلب

جمع آوری ۴۰۰۰ نمونه سلول های بنیادی خون بند ناف در آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی دکتر ولی زاده در نشست با اعضای مرکز سلول های بنیادی بانک خون بند ناف استان که به مناسبت روز جهانی خون بند ناف برگزار شد اظهار کرد:از ایتدای شروع به فعالیت نمایندگی بانک خون بند ناف آذربایجان غربی نزدیک به ۴ هزار نمونه خون بند ناف متقاضیان در آذربایجان غربی در سایت کشوری بانک خون بند ناف ذخیره و نگهداری می شود.

ادامه مطلب
«زباله های زندگی بخش» و درمان ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی

ذخیره سازی بالغ بر ۸۱۰ نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی سمنان، رییس جهاددانشگاهی سمنان نیز گفت: پتانسیل درمان بیش از ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی با استفاده از سلول‌های بنیادی وجود دارد و با این حال می توان گفت که هر بیماری که آسیب سلولی داشته باشد از طریق سلول‌های بنیادی درمان می شود.

ادامه مطلب

برگزاری کنفرانس علمی یکروزه "فرآورده‌های گیاهی مؤثر بر اختلالات خلقی" توسط پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، در این وبینار که با سخنرانی دکتر علی رزمی، عضو هیات علمی این پژوهشکده، برگزار شد، به فرآورده‌های گیاهی موثر بر اختلالات خلقی پرداخته شد.

ادامه مطلب
دستیابی به فن آوری تولید زخم پوش های نوین توسط محققان جهاددانشگاهی
رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران خبر داد:

دستیابی به فن آوری تولید زخم پوش های نوین توسط محققان جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران دکتر مسعود حبیبی، رییس این سازمان با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به شش میلیون نفر در ایران مبتلا به دیابت‌اند که تا ۱۰ سال آینده این رقم به بیش از ۹ میلیون نفر خواهد رسید گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، سالانه بیش از ۴ درصد از این بیماران به زخم دیابتی مبتلا می‌شوند.

ادامه مطلب
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تشریح کرد:

مهمترین اقدامات پژوهشکده گیاهان دارویی برای کنترل بیماری دیابت با استفاده از گیاهان دارویی/ورود یک داروی ضد دیابت به بازار در آینده نزدیک

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان رییس این پژوهشکده در خصوص بیماری دیابت عنوان کرد: دیابت از جمله بیماری های مزمن است که به دلیل کمبود یا کاهش عملکرد انسولین موجب افزایش میزان قند خون و اختلالات متابولیسمی می شود.

ادامه مطلب
مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد:

پیچک صحرایی و تسکین درد مفاصل

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، مهندس حسین راغ آرا گفت: پیچک صحرایی گیاهی علفی و چندساله از خانواده پیچک (Convolvulaceae) است که بومی اروپا و آسیاست.

ادامه مطلب
عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد:

افدرا گیاهی با خاصیت آدرنالین

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، دکتر ساره حسینی با اشاره به این‌که افدرا را با نام‌هایی چون هوم و ریش بز نیز می‌شناسند، گفت: این گیاه خاصیت دارویی مشابه آدرنالین دارد.

ادامه مطلب

بهبود آرتروز با بهره‌گیری از اگزوزوم­‌های سلول­‌های بنیادی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی قم، هدی فضائلی مدیر اجرایی معاونت پژوهشی این واحد با تشریح طرح پژوهشی درمان استئوآرتریت گفت: وزیکول­‌های خارج سلولی شامل اگزوزوم‌­ها، میکرووزیکول­‌ها و اجسام آپوپتوتیک، پیامبران بین سلولی در مقیاس نانو هستند که جهت تحویل سیگنال‌­های بیولوژیک از سلول­‌ها ترشح می­‌شوند.

ادامه مطلب

سلول های شفابخش/ذخیره خون بندناف؛ روشی نوین برای درمان بیماری های صعب العلاج

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر علی اصغر غفاری زاده رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی در این رابطه، اظهارکرد: کرونا ویروس، کاهش موالید و افزایش هزینه ها تاثیر مهمی بر میزان عقد قرارداد ذخیره سازی خون بندناف در سال جاری داشته است.

ادامه مطلب

راه اندازی آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی در شهرستان قاینات

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، جلال الدین صادقی رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ۱۸ آبان گفت: جهاددانشگاهی از سال ۹۵ در خراسان جنوبی به پشتوانه فعالیت های پزشکی گسترده ای که این نهاد در سطح کشور دارد و متناسب با نیاز استان و با بهره گیری از پژوهشگاه رویان، بانک خون بند ناف و حوزه هایی مانند پژوهشگاه ابن سینا که در حوزه درمان ناباروری بسیار گسترده کار کرده و وابسته به جهاددانشگاهی می‌باشند به حوزه های پزشکی ورود کرده است.

ادامه مطلب
نیازمند استفاده از فناوری‌های تولیدی جهاددانشگاهی در سوریه هستیم/ آمادگی این نهاد برای توسعه همکاری‌ها
وزیر آموزش عالی و پژوهش سوریه با حضور در پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی:

نیازمند استفاده از فناوری‌های تولیدی جهاددانشگاهی در سوریه هستیم/ آمادگی این نهاد برای توسعه همکاری‌ها

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر بسام بشیر ابراهیم وزیر آموزش عالی و پژوهش سوریه با همراهی شفیق دیوب سفیر سوریه در ایران و دکتر یسار عابدین رییس دانشگاه دولتی دمشق و هیات همراه، چهارشنبه ۱۹ آبان ماه با حضور در پژوهشگاه رویان و برگزاری نشست مشترک با دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی با آخرین دستاوردهای این نهاد آشنا شد.

ادامه مطلب

کتاب "ارزیابی تاثیر سلامت" توسط انتشارات جهاددانشگاهی فارس منتشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، طی سه سال گذشته، سلامت به عنوان زمینه فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی استان فارس انتخاب شد و بر همین اساس، فعالیت گروه‌های پژوهشی و مراکز خدمات تخصص این واحد به سمت این موضوع سوق داده شده است.

ادامه مطلب
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان جهاددانشگاهی خبر داد:

راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمانی

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان البرز، دکتر مرتضی ضرابی روز دوشنبه ۱۷ آبان در نشستی که در بیمارستان تخت جمشید کرج برگزار شد، گفت: بانک خون بند ناف از سال ۸۴ با هدف تامین سلول‌های بنیادی برای مصارف درمانی راه اندازی شد و طی سال‌های فعالیت بیش از ۱۷۰ هزار نمونه خون بند ناف در کل کشور ذخیره سازی شده و در موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

ادامه مطلب
مدیر مرکز خدمات تخصصی علوم زمین جهاددانشگاهی شهید بهشتی تشریح کرد؛

جداسازی عناصر نادر خاکی به کمک تکنیک های نوین

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نسیم حیدریان دهکردی مدیر مرکز مطالعات و خدمات تخصصی علوم زمین جهاددانشگاهی شهید بهشتی گفت: بخشی از ماده معدنی به دنبال استحصال ماده معدنی و انجام فرآیند فرآوری، تغلیظ و پرعیارسازی به صورت باطله جدا می شود. عناصر و فلزات موجود در باطله های معدنی به‌ طور مستقیم قابل استفاده نیستند اما می توان با استفاده از تکنیک‌های نوین، عناصر نادر خاکی با ارزش را از باطله ها استحصال و فرآوری کرد و به سودآوری دیگری برای تولید کننده رساند.

ادامه مطلب

نقش روغن های معطر گیاهی در درمان بیماری‌ها

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر زرین پنجه عضو هیات علمی این پژوهشکده در خصوص روغن های معطر عنوان کرد: روغن های معطر روغن هایی هستند که از اسانس معطر گل ها، درختان، میوه ها، علف ها، پوست و بذر تهیه می شوند و قابل تقسیم به روغن هایی با خواص درمانی، روانی و فیزیولوژیکی هستند که باعث حفظ سلامتی و جلوگیری از بیماری می شوند.

ادامه مطلب