پژوهشی - آرشیو

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گرفت؛

تقدیر از جهاددانشگاهی در همایش یاوران وقف/ راه‌اندازی فناوری تولید بذرهای هیبریدی در آینده

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از خبرگزاری ایکنا، در همایش یاوران وقف که امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه، در سالن شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، از دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاددانشگاهی کشور تجلیل به عمل آمد.

ادامه مطلب
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینای جهاددانشگاهی:

بیماری التهابی لگن می تواند باعث ناباروری شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینای جهاددانشگاهی، دکتر آتوسا کریمی جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در توضیح این بیماری گفت: بیماری التهابی لگن یا PID عبارت است از عفونت رحم، لوله‌های رحمی و دیگر بخش‌های دستگاه تناسلی که می‌تواند به داخل لگن نیز پخش شود و ایجاد چسبندگی و آبسه کند. بیماری التهابی لگن با بالا رفتن و سیر صعودی میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌هایی که در بخش‌های تحتانی سیستم تناسلی کولونیزه می‌شوند، رخ می‌دهد.

ادامه مطلب

دستگاه پیشرفته «تست هورمون» در جهاد دانشگاهی قزوین رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی قزوین، فاطمه محمدبیگی در حاشیه بازدید از مرکز درمان جهاد‌دانشگاهی قزوین گفت: در شروع کار به‌عنوان نماینده مجلس تلاش کردیم در حوزه درمان استان قزوین اقدامات ویژه‌ای صورت بگیرد، در همین راستا طی نشستی با مجمع خیرین کشور و استان نیازهای درمانی قزوین را احصا کردیم.

ادامه مطلب
نماینده‌ی مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:

ظرفیت‌های فراوان جهاددانشگاهی برای پیشرفت استان گلستان/ کمک پژوهشگاه رویان به زوج‌های نابارور استان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی گلستان، سید عزیز موسوی سرپرست جهاددانشگاهی گلستان در این نشست اظهار کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد انقلابی است که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۹ تشکیل شده است که پژوهشگاه رویان و ابن‌سینای جهاددانشگاهی و پژوهشکده گیاهان دارویی بخشی از ظرفیت‌های مجموعه‌های جهاددانشگاهی است و جهاددانشگاهی استان گلستان در بخش‌های فرهنگی، آموزشی، اشتغال و پژوهشی در حال فعالیت است و اشتغال را در دستور کار قرار داده است. دوره‌های آموزشی متناسب با اشتغال در این واحد برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
در پژوهشکده‌ی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی انجام گرفت؛

ساخت سامانه تحقیقاتی هیدروپونیک جهت انجام تحقیقات کاربردی آبکشت گیاهان دارویی

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده‌ی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر علی مهرآفرین هدف اصلی از اجرای این طرح را کشت و سازگاری گیاهان دارویی اقتصادی در محیط‎های غیر از بسترخاک (یا کشت بدون خاک) جهت بهبود شرایط رشد و توسعه گیاهان دارویی در راستای افزایش کمی و کیفی تولید متابولیت‎های ثانویه گیاهان دارویی در سیستم مدیریت تولید گلخانه‎ای و کارخانه‎های نوین تولیدات گیاهی دانست.

ادامه مطلب

برنامه‌های مرکز درمان ناباروری ابن سینا به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ابن‌سینا‌ی جهاددانشگاهی، مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا‌ به‌عنوان بخشی از مسوولیت اجتماعی خود و در راستای افزایش آگاهی بانوان کشور در حوزه سلامت از ۲۶ مهر تا ۲ آبان، سلسله گفت‌وگوهای زنده با متخصصان با محوریت موضوعاتی همچون سلامت باروری، بهداشت روان و ارتقای روابط زناشویی، بیماری‌های زنان، بارداری سالم، ناباروری زنان و سبک زندگی سالم در صفحه اینستاگرام خود برگزار می‌کند.

ادامه مطلب
در بازدید مدیرکل صنایع پیشرفته و فناوری‌های نوی سازمان «ایدرو» انجام شد؛

تبیین پتانسیل‌های فناورانه‌ی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

به گزارش روابط­ عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، توانمندی‌ها و امکانات مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در زمینه‌ی پروبیوتیک و استارتر، تولید آنزیم‌ها و داروهای نوترکیب و تجاری‌سازی فناورانه‌ی این توانمندی‌ها، بازار تقاضا و ارزآوری آن‌ها در این بازدید تبیین شد.

ادامه مطلب

راهکاری برای ترمیم آسیب‌های مفصلی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، ترمیم آسیب‌های وارد شده به مفاصل به دلیل توان اندک این بافت در خود ترمیمی و ایجاد التهاب در محل آسیب، بسیار دشوار است. تاکنون پژوهش‌های متعددی برای ترمیم مفاصل آسیب دیده انجام شده است اما هر یک از روش‌های پیشنهادی منافع و معایب خود را داشته‌اند و تاکنون درمان قطعی برای این‌دست از آسیب‌ها معرفی نشده است. یکی از روش‌های ترمیم مفصل می‌تواند استفاده از ساختاری متشکل از کُره‌های سلولی باشد که از سلول‌های بنیادی مزانشیمی ساخته شده‌اند.

ادامه مطلب
رییس پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی مطرح کرد:

راهکاری برای تامین لبنیات پرچرب کشور

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینای جهاددانشگاهی درباره تاثیر گسترش تکثیر گاوهای نژاد برتر بر کاهش قیمت مواد لبنی و از جمله کره گفت: اگر بخواهیم کره را وارد نکنیم و کره‌ی مورد نیاز را از موجودی کشور تامین کنیم، باید ذائقه مردم را عوض کنیم. یعنی مردم به جای ماست و شیر پرچرب نمونه‌ی کم‌چرب آن را مصرف کنند و چربی شیر موجود به کره تبدیل شود.

ادامه مطلب
مدیر گروه پژوهشی اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی تشریح کرد:

مهم‌ترین معضل گردشگری ایران

مدیر گروه پژوهشی اقتصاد گردشگری پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: حساب‌های اقماری گردشگری، چارچوب استاندارد بین‌المللی آمار بخش گردشگری است که با وجود گذشت قریب به ۲۵ سال از اجرای آن در سطح بین‌المللی هنوز در ایران تهیه نشده است و این معضلی برای گردشگری کشور است.

ادامه مطلب
توسط جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛

وبینار تخصصی « سلامت روان در دوران سالمندی » برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛ وبینار تخصصی « سلامت روان در دوران سالمندی » با سرفصل‌های اختلال افسردگی و درمان‌های آن در دوران سالمندی، آلزایمر، ارزیابی و توان‌بخشی مشکلات شناختی دوران سالمندی، سلامت روان سالمندان در دوران پساکرونا برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
شنبلیله؛

گیاهی برای درمان دیابت

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، در طی ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته تحقیقات آزمایشگاهی و همچنین بالینی متعددی بر روی گیاهان دارویی مورد استفاده در درمان دیابت انجام گرفته است که در تعدادی از آن‌ها اثرات قابل‌ملاحظه‌ای در کاهش گلوکز خون بیماران دیابتی مشاهده شده است.

ادامه مطلب

استفاده از سلول درمانی برای درمان نارسایی قلبی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا دکتر سارا پهلوان با اشاره به پیشرفت‌های سلول درمانی، در زمینه بیماری‌های ایسکمی قلبی در ایران گفت: بیماری های ایسکمیک قلبی همچون سکته قلبی که متعاقب آن ممکن است نارسایی قلبی ایجاد شود، در اولویت سلول درمانی قرار گرفته‌اند و در ابن راستا اولین کارآزمایی‌های بالینی سلول درمانی بر روی بیمارانی که دچار انفاکتوس میوکارد بودند و باید برای آنها عمل بای‌پس عروق کرونری انجام می‌شد، آغاز شد.

ادامه مطلب
همزمان با هفته سلامت بانوان؛

ارایه خدمات سلامت زنان درکلینیک سلامت خانواده جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی

مدیر درمان جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت و ضرورت توجه به سلامت بانوان به عنوان محور اصلی سلامت جامعه، از ارایه خدمات تخصصی کلینیک سلامت خانواده جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با تسهیلات ویژه به مناسبت هفته سلامت بانوان خبر داد.

ادامه مطلب
توسط مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران صورت گرفت؛

فراخوان اهدای میکروارگانیسم‌ها

مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی به منظور دسترسی جامعه علمی کشور به میکروارگانیسم های استاندارد یا دارای کاربرد صنعتی و آزمایشگاهی ازکلیه محققان کشور دعوت می کند ضمن اهداء سوشهای میکربی خود و مشارکت در این طرح ملی، از خدمات و تخفیفات ویژه بانک میکروارگانیسم ها به شرح ذیل برخوردار شوند.

ادامه مطلب
سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور اصلاح و بازنگری می‌شود
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی:

سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور اصلاح و بازنگری می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره قرارداد همکاری بین پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی و شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در سال ۱۳۸۲ به دلیل گسترش روزافزون اسکان غیررسمی و آثار پیامدهای آن در شهرهای کشور تدوین سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور به تصویب هیأت وزیران رسید.

ادامه مطلب
در راستای انجام پژوهش‌های کاربردی ـ مطالعاتی به صورت مشترک انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه‌ی همکاری بین جهاددانشگاهی فارس و دانشگاه سلمان فارسی کازرون

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی فارس، در نشستی که به میزبانی جهاددانشگاهی فارس و با حضور بابایی رییس و جمعی از معاونان این نهاد و فاضل‌نیا رییس دانشگاه سلمان فارسی کازرون برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری جهاددانشگاهی فارس با دانشگاه سلمان فارسی کازرون در حوزه‌های مختلف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی به امضا روسا و معاونان آموزشی این دو نهاد علمی و پژوهشی رسید.

ادامه مطلب
در نشست معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با استاندار گلستان تاکید شد؛

ورود جهاددانشگاهی به کشت گلخانه‌ای در استان گلستان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان گلستان،هادی حق‌شناس استاندار گلستان در این نشست گفت: تعداد روزهای آفتابی در طول سال در برخی از مناطق شمالی استان گلستان به ۲۵۰ روز نیز می‌رسد که این امر پتانسیل بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشت‌ گلخانه‌ای است.

ادامه مطلب
در نشست مشترک رییس جهاددانشگاهی با نماینده‌ی مردم اردبیل در مجلس تاکید شد؛

حمایت ویژه از راه‌اندازی مجتمع سلامت جهاددانشگاهی در اردبیل/ ایجاد پایلوت نیمه‌صنعتی نشاسته‌ی حفاری

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در نشست مشترک با مهندس صدیف بدری نماینده‌ی اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی که در سالن هماهیش‌های دفتر مرکزی برگزار شد، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های استان اردبیل توسط این نهاد به‌خوبی شناسایی‌شده و بخشی زیرساخت‌های لازم برای استفاده از آن‌ها فراهم‌شده و بخشی در حال مهیا شدن است.

ادامه مطلب